A szobanövények kiválasztásakor és elhelyezésében kulcsfontosságú szempont a növények fényigénye. Különböző növények eltérő fénymennyiséget igényelnek az optimális fejlődéshez, és ha nem biztosítjuk számukra a megfelelő fényviszonyokat, az komoly problémákhoz vezethet. Ebben a részletes cikkben bemutatjuk, hogyan kell elhelyezni a szobanövényeket a fényigényük szerint, hogy azok szépen és egészségesen nőjenek.
A szobanövények fényigénye
A szobanövények fényigénye széles skálán mozog, a teljes árnyéktűrőktől kezdve egészen a napfénykedvelőkig. Általánosságban elmondható, hogy a trópusi, szubtrópusi eredettel rendelkező növények jellemzően több fényt igényelnek, míg a mérsékelt égövi növények jobban elviselik az árnyékosabb körülményeket is.
A szobanövények fényigényét három fő kategóriába sorolhatjuk: – Árnyéktűrő növények – Félárnyéktűrő növények – Napfénykedvelő növények
Árnyéktűrő növények
Tipikus példák az árnyéktűrő szobanövényekre: – Begóniák – Zöld levelű klivák – Páfrányok – Szobai borostyán – Vörös levelű dracénák – Kínai örökzöldek
Ezeket a növényeket leginkább északi, vagy árnyékos, félhomályos helyiségekben érdemes elhelyezni, ahol nem kapnak közvetlen napfényt. A túl erős fény stresszt okozhat számukra, és a levelek sárgulásához, égéséhez vezethet.
Félárnyéktűrő növények
Ide tartoznak például: – Filodendronok – Kefekák – Pálmaliliomok – Schefflera (fatörzses bokor) – Szobai citrusfélék – Szobanemezke
Ezeket a növényeket olyan helyiségekben érdemes elhelyezni, ahol kapnak ugyan közvetlen napfényt, de az nem egész nap süti őket. Tipikusan a déli, vagy nyugati fekvésű szobák felelnek meg jól nekik.
Napfénykedvelő növények
Példák a napfénykedvelő szobanövényekre: – Kaktuszok – Jade növény – Szukkulensek – Citromfa – Olajfa – Levendula
Ezeket a növényeket a déli, vagy délkeleti fekvésű ablakok közelébe kell helyezni, ahol egész nap éri őket a napfény. Ha nem kapják meg a szükséges fénymennyiséget, az a növény legyengüléséhez, a levelek sápadtságához, virágzás elmaradásához vezethet.
A megfelelő fényviszonyok biztosítása
Ahhoz, hogy a szobanövényeink szépen fejlődjenek, elengedhetetlen, hogy a megfelelő fényviszonyokat biztosítsuk számukra. Ennek érdekében a következő szempontokat kell figyelembe venni az elhelyezésüknél:
Ablakok iránya
Ablak mérete és elhelyezkedése
Árnyékoló tényezők
Ezeket a tényezőket is figyelembe kell venni az optimális elhelyezés megtervezésekor.
Fénymérés
A növények elhelyezése a fényigény szerint
Miután megismertük a szobanövények fő fényigény szerinti kategóriáit, és tisztában vagyunk a fényviszonyokat befolyásoló tényezőkkel, nézzük meg, hogyan kell elhelyezni a növényeket a lakásban!
Árnyéktűrő növények elhelyezése
Tipikus példák erre a begóniák, páfrányok, vörös levelű dracénák, amelyeket a folyosón, hálószobában, vagy egyéb, kevésbé megvilágított helyiségekben tarthatunk. Fontos, hogy ne tegyük őket közvetlenül az ablak elé, mert az túl erős fényt jelentene számukra.
Félárnyéktűrő növények elhelyezése
Ide tartoznak például a filodendronok, kefekák, szobai citrusfélék. Fontos, hogy ne kerüljenek teljesen árnyékba, de ne is süsse őket egész nap a közvetlen napfény, mert az stresszt okozhat nekik.
Napfénykedvelő növények elhelyezése
Tipikus példák erre a kaktuszok, jade növény, levendula. Fontos, hogy ne kerüljenek árnyékba, és a teljes napfény érje őket egész nap. Ha nem kapják meg a szükséges fénymennyiséget, az a növény legyengüléséhez, a levelek sápadtságához, virágzás elmaradásához vezethet.
Fénymódosító megoldások
Előfordulhat, hogy a lakás adottságai nem teszik lehetővé az optimális fényviszonyok biztosítását minden növény számára. Ilyenkor különböző fénymódosító megoldásokhoz folyamodhatunk:
Mesterséges világítás használata
Ezeket a lámpákat célszerű közvetlenül a növények fölé vagy mellé elhelyezni, hogy a lehető legtöbb fényt kapják. A megvilágítás időtartamát is az adott növény igényeihez kell igazítani.
Tükrözés alkalmazása
Érdemes a növények közvetlen közelében elhelyezni a tükröket, hogy minél több fény jusson el hozzájuk. A tükrök mérete és elhelyezkedése nagyban befolyásolja a fényintenzitás növelésének mértékét.
Fényvédő eszközök használata
Ezek segítségével szabályozhatjuk, hogy a napfény mely időszakokban, milyen mértékben éri a növényeket. Így az árnyéktűrő és a napfénykedvelő növények egyaránt elhelyezhetők akár ugyanabban a térben is.
A szobanövények fényigény szerinti elhelyezése kulcsfontosságú az egészséges fejlődésük szempontjából. A növények három fő kategóriába sorolhatók – árnyéktűrők, félárnyéktűrők és napfénykedvelők -, és ennek megfelelően kell biztosítani számukra a megfelelő fényviszonyokat. Az ablakok iránya, mérete, árnyékoló tényezők mind befolyásolják a bejutó fény mennyiségét, ezért körültekintően kell megtervezni a növények elhelyezését. Szükség esetén mesterséges világítással, tükrözéssel vagy fényvédő eszközökkel is segíthetjük a növények fényigényének kielégítését. Ha betartjuk ezeket a szempontokat, szobanövényeink garantáltan szépen és egészségesen fognak fejlődni.